UEFA Jalkapallon Euroopanmestaruuskisat 2016

Kautta aikojen 15. jalkapallon EM-kisat tullaan pelaamaan vuoden 2016 kesä – heinäkuussa Ranskassa. 10.6 – 10.7. eli kuukauden aikana tullaan pelataan ensimmäistä kertaa 24:n joukkueen kesken, joten Suomella on jälleen hieman paremmat mahdollisuudet selvitä itse lopputurnaukseen.

Isäntämaa Ranskan lisäksi yhteensä 53 maata tavoittelee muita 23:a paikkaa kisoissa. Turnauksen karsintapelit tullaan pelaamaan syyskuun 2014 ja marraskuun 2015 välisenä aikana.

Jalkapallon EM- kisat pähkinänkuoressa

Pelipaikkana Ranska

EURO 2016 veikkausRanska sai vuonna 2010 kisat järjestettäväkseen ennen Turkin ja Italian kisaisännyyttä. Ranska laittoi hakemukseen 12 eri stadionia mahdollisiksi ottelupaikoiksi ja seitsemän näistä tultaisiin kunnostamaan ja neljä rakennetaan kokonaan uusiksi. Pelipaikaksi vahvistui myöhemmin nämä 11 stadionia joista uusia ovat:

Lyonin Stade des Lumieres (57 628 katsojapaikkaa), Lillen Grand Stade Lille Metropole (50 186), Bordeaux’n Nouveau Stade (42 566) ja Nizzan Allianz Riviera (35 624).

Kunnostettavia stadioneita ovat Saint-Denis: Stade de France (76 474 katsojapaikkaa), Marseille: Stade Vélodrome (65 000), Lens: Stade Félix-Bollaert (40 113), Pariisi: Parc des Princes (40 058), Saint-Étienne: Stade Geoffroy-Guichard (39 327), Toulouse: Stadium Municipal (37 050), Strasbourg: Stade de la Meinau (36 645) ja Nancy: Stade Marcel-Picot (31 973).

Suomen tie kisoihin

Suomi sai arvonnassa suhteellisen helpon lohkon, ainakin näin etukäteen ajateltuna. Myös otteluohjelma on valmis ja karsinnat alkavat huuhkajien osalta syyskuun 2014 alussa ottelulla Färsaaria vastaan.

07.09.2014           21:45 Färsaaret – Suomi
11.10.2014           21:45 Suomi – Kreikka
14.10.2014           21:45 Suomi – Romania
14.11.2014           21:45 Unkari – Suomi
29.03.2015           19:00 Pohjois-Irlanti – Suomi
13.06.2015           19:00 Suomi – Unkari
04.09.2015           21:45 Kreikka – Suomi
07.09.2015           21:45 Suomi – Färsaaret
08.10.2015           21:45 Romania – Suomi
11.10.2015           19:00 Suomi  – Pohjois-Irlanti

Koko karsintojen lohkojaot:

Lohko A:Hollanti, Tšekki, Turkki, Latvia, Islanti, Kazakstan
Lohko B:Bosnia ja Hertsegovina, Belgia, Israel, Wales, Kypros, Andorra
Lohko C:Espanja, Ukraina, Slovakia, Valko-Venäjä, Makedonia, Luxemburg
Lohko D:Saksa, Irlanti, Puola, Skotlanti, Georgia, Gibraltal
Lohko E:Englanti, Sveitsi, Slovenia, Viro, Liettua, San Marino
Lohko F:Kreikka, Unkari, Romania, Suomi, Pohjois-Irlanti, Färsaaret
Lohko G:Venäjä, Ruotsi, Itävalta, Montenegro, Moldova, Liechtenstein
Lohko H:Italia, Kroatia, Norja, Bulgaria, Azerbaidžan, Malta
Lohko I:Portugali, Tanska, Serbia, Armenia, Albania

Karsintalohkojen kaksi parasta ja paras lohkokolmonen etenevät Ranskan lisäksi suoraan kisoihin. Kahdeksan muuta lohkokolmosta tulevat pelaamaan jatkokarsinnan ja näiden otteluparien voittajat etenevät kisoihin 24:n joukkueen joukkoon.

EM-Kisojen  otteluohjelma

10.6.2016
21:00Ranska v A2Stade de France, Saint-Denis

11.6.2016
15:00A3 v A4Stade Félix-Bollaert, Lens
18:00B3 v B4Stade Bordeaux-Atlantique, Bordeaux
21:00B1 v B2Stade Vélodrome, Marseille

12.6.2016            
15:00D3 v D4Parc des Princes, Paris
18:00C3 v C4Allianz Riviera, Nice
21:00C1 v C2Stade Pierre-Mauroy, Villeneuve-d’Ascq

13.6.2016            
15:00D1 v D2Stadium Municipal, Toulouse
18:00E3 v E4Stade de France, Saint-Denis
21:00E1 v E2Stade des Lumières, Lyon

14.6.2016            
18:00F3 v F4Stade Bordeaux-Atlantique, Bordeaux
21:00F1 v F2Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne

15.6.2016            
15:00B2 v B4Stade Pierre-Mauroy, Villeneuve-d’Ascq
18:00A2 v A4Parc des Princes, Paris
21:00Ranska v A3Stade Vélodrome, Marseille

16.6.2016            
15:00B1 v B3Stade Félix-Bollaert, Lens
18:00C2 v C4Stade des Lumières, Lyon
21:00C1 v C3Stade de France, Saint-Denis

17.6.2016            
15:00E2 v E4Stadium Municipal, Toulouse
18:00D2 v D4Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne
21:00D1 v D3Allianz Riviera, Nice

18.6.2016            
15:00E1 v E3Stade Bordeaux-Atlantique, Bordeaux
18:00F2 v F4Stade Vélodrome, Marseille
21:00F1 v F3Parc des Princes, Paris

19.6.2016            
21:00A2 v A3Stade des Lumières, Lyon
21:00A4 v RanskaStade Pierre-Mauroy, Villeneuve-d’Ascq

20.6.2016            
21:00B2 v B3Stadium Municipal, Toulouse
21:00B4 v B1Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne

21.6.2016            
18:00C2 v C3Stade Vélodrome, Marseille
18:00C4 v C1Parc des Princes, Paris
21:00D2 v D3Stade Félix-Bollaert, Lens
21:00D4 v D1Stade Bordeaux-Atlantique, Bordeaux

22.6.2016            
18:00F2 v F3Stade de France, Saint-Denis
18:00F4 v F1Stade des Lumières, Lyon
21:00E2 v E3Stade Pierre-Mauroy, Villeneuve-d’Ascq
21:00E4 v E1Allianz Riviera, Nice

Neljännesvälierät

25.6.2016            
15:002nd A v 2nd CStade Geoffroy-Guichard
18:001st B v 3rd A/C/DParc des Princes, Paris
21:001st D v 3rd B/E/FStade Félix-Bollaert, Lens

26.6.2016            
15:001st A v 3rd C/D/EStade des Lumières, Lyon
18:001st C v 3rd A/B/FStade Pierre-Mauroy,
21:001st F v 2nd EStadium Municipal, Toulouse

27.6.2016            
18:001st E v 2nd DStade de France, Saint-Denis
21:002nd B v 2nd FAllianz Riviera, Nice

Puolivälierät

30.6.2016 21:00V37 v V39Stade Vélodrome, Marseille
1.7.2016 21:00V38 v V42Stade Pierre-Mauroy, Villeneuve-d’Ascq
2.7.2016 21:00V41 v V43Stade Bordeaux-Atlantique, Bordeaux
3.7.2016 21:00V40 v V44Stade de France, Saint-Denis

Välierät

6.7.2016 21:00V45 v V46Stade des Lumières, Lyon
7.7.2016 21:00V47 v V48Stade Vélodrome, Marseille

Finaali

10.7.2016 21:00V49 v V50Stade de France, Saint-Denis

Leave a Reply